2018-19 awards season a star is born black panther crazy rich asians Donovan Fashion green book Movies producers guild awards the favourite vice

2019 Producers Guild Awards | Nominations | A Star Is Born | Black Panther

2019 Producers Guild Awards | Nominations | A Star Is Born | Black Panther

One other Oscar precursor group has spoken and it’s probably the most influential ones.

The Producers Guild Of America is comprised of roughly 7,000 movie, tv, and new media producers from around the globe. Its decisions cement the probabilities of Oscar frontrunners and convey hope to those that have been ignored up till now.

These movies whose Oscar possibilities simply gained momentum embrace A Star Is Born, Black Panther, Loopy Wealthy Asians, The Favorite, BlacKkKlansman, Bohemian Rhapsody, Inexperienced E-book, A Quiet Place, Roma and Vice.

The 30th Annual Producers Guild of America Awards might be handed out Saturday, January 19 a few month earlier than ultimate Oscar voting opens.

Take a look at all of the animated and documentary nominees under, together with all those from the tv classes.

2019 Producers Guild Award Nominations

FILM

The Darryl F. Zanuck Award for Excellent Producer of Theatrical Movement Footage

“Black Panther” (Producer: Kevin Feige)
“BlacKkKlansman” (Producers: Sean McKittrick, Jason Blum, Raymond Mansfield, Jordan Peele, Spike Lee)
“Bohemian Rhapsody” (Producer: Graham King)
“Crazy Rich Asians” (Producers: Nina Jacobson & Brad Simpson, John Penotti)
“The Favourite” (Producers: Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Yorgos Lanthimos)
“Green Book” (Producers: Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga)
“A Quiet Place” (Producers: Michael Bay, Andrew Type, Brad Fuller)
“Roma” (Producers: Gabriela Rodríguez, Alfonso Cuarón)
“A Star Is Born” (Producers: Invoice Gerber, Bradley Cooper, Lynette Howell Taylor)
“Vice” (Producers: Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Kevin Messick, Adam McKay)

The Award for Excellent Producer of Documentary Movement Footage

“The Dawn Wall” (Producers: Josh Lowell, Peter Mortimer, Philipp Manderla)
“Free Solo” (Producers: Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes, Shannon Dill)
“Hal” (Producers: Christine Beebe, Jonathan Lynch, Brian Morrow)
“Into the Okavango” (Producer: Neil Gelinas)
“RBG” (Producers: Betsy West, Julie Cohen)
“Three Identical Strangers” (Producers: Becky Learn, Grace Hughes-Hallett)
“Won’t You Be My Neighbor?” (Producers: Morgan Neville, Nicholas Ma, Caryn Capotosto)

The Award for Excellent Producer of Animated Theatrical Movement Footage

“Dr. Seuss’ The Grinch” (Producers: Chris Meledandri, Janet Healy)
“Incredibles 2” (Producers: John Walker, Nicole Grindle)
“Isle of Dogs” (Producers: *Eligibility Willpower Pending*)
“Ralph Breaks the Internet” (Producer: Clark Spencer)
“Spider-Man: Into the Spider-Verse” (Producers: Avi Arad, Phil Lord & Christopher Miller, Amy Pascal, Christina Steinberg

TELEVISION

The Norman Felton Award for Excellent Producer of Episodic Tv – Drama

“The Americans” (Season 6) (Producers: Joe Weisberg, Joel Fields, Chris Lengthy, Graham Yost, Justin Falvey, Darryl Frank, Stephen Schiff, Mary Rae Thewlis, Tracey Scott Wilson, Peter Ackerman, Joshua Model)

“Better Call Saul” (Season four) (Producers: Peter Gould, Vince Gilligan, Mark Johnson, Melissa Bernstein, Thomas Schnauz, Gennifer Hutchison, Nina Jack, Diane Mercer, Gordon Smith, Alison Tatlock, Ann Cherkis, Bob Odenkirk, Robin Candy)

“The Handmaid’s Tale” (Season 2) (Producers: Bruce Miller, Warren Littlefield, Elisabeth Moss, Daniel Wilson, Fran Sears, Mike Barker, Sheila Hockin, Eric Tuchman, Kira Snyder, Yahlin Chang, Frank Siracusa, John Weber, Joseph Boccia, Dorothy Fortenberry, Margaret Atwood, Ron Milbauer)

“Ozark” (Season 2) (Producers: Jason Bateman, Chris Mundy, Invoice Dubuque, Mark Williams, David Manson, Alyson Feltes, Ryan Farley, Patrick Markey, Matthew Spiegel, Erin Mitchell)

“This Is Us” (Season three) (Producers: Dan Fogelman, Isaac Aptaker, Elizabeth Berger, John Requa, Glenn Ficarra, Ken Olin, Charles Gogolak, Jess Rosenthal, Steve Beers, KJ Steinberg, Kevin Falls, Julia Brownell, Vera Herbert, Bekah Brunstetter, Shukree Hassan Tilghman, Cathy Mickel Gibson, Nick Pavonetti)

The Danny Thomas Award for Excellent Producer of Episodic Tv – Comedy

“Atlanta” (Season 2) (Producers: *Eligibility Willpower Pending*)

“Barry” (Season 1) (Producers: Alec Berg, Invoice Hader, Aida Rodgers, Emily Heller, Liz Sarnoff)

“GLOW” (Season 2) (Producers: Jenji Kohan, Liz Flahive, Carly Mensch, Tara Herrmann, Mark A. Burley, Nick Jones, Kim Rosenstock, Sascha Rothchild, Leanne Moore)

“The Good Place” (Season three) (Producers: Michael Schur, David Miner, Morgan Sackett, Drew Goddard, Josh Siegal, Dylan Morgan, Joe Mande, Megan Amram, David Hyman, Jen Statsky)

“The Marvelous Mrs. Maisel” (Season 2) (Producers: Amy Sherman?Palladino, Daniel Palladino, Dhana Rivera Gilbert, Sheila Lawrence)

The David L. Wolper Award for Excellent Producer of Restricted Collection Tv

“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (Season 2) (Producers: Ryan Murphy, Nina Jacobson, Brad Simpson, Alexis Martin Woodall, Tom Rob Smith, Daniel Minahan, Brad Falchuk, Scott Alexander, Larry Karaszewski, Chip Vucelich, Maggie Cohn, Eric Kovtun, Lou Eyrich, Eryn Krueger Mekash)

“Escape at Dannemora” (Producers: Ben Stiller, Nicholas Weinstock, Michael De Luca, Bryan Zuriff, Brett Johnson, Michael Tolkin, Invoice Carraro, Adam Brightman, Lisa M. Rowe)

“Maniac” (Producers: Patrick Somerville, Cary Joji Fukunaga, Michael Sugar, Doug Wald, Jonah Hill, Emma Stone, Pal Kristiansen, Anne Kolbjørnsen, Espen Huseby, Carol Cuddy, Mauricio Katz, Caroline Williams, Ashley Zalta, Jessica Levin, Jon Mallard)

“The Romanoffs” (Producers: *Eligibility Willpower Pending*)

“Sharp Objects” (Producers: *Eligibility Willpower Pending*)

The Award for Excellent Producer of Streamed or Televised Movement Footage

“Fahrenheit 451” (Producers: Sarah Inexperienced, Ramin Bahrani, Michael B. Jordan, Alan Gasmer, Peter Jaysen, David Coatsworth)

“King Lear” (Producers: *Eligibility Willpower Pending*)

“My Dinner with Hervé” (Producers: *Eligibility Willpower Pending*)

“Paterno” (Producers: Barry Levinson, Jason Sosnoff, Tom Fontana, Edward R. Pressman, Rick Nicita, Lindsay Sloane, Amy Herman)

“Sense8: Together Until the End” (Producers: *Eligibility Willpower Pending*)

The Award for Excellent Producer of Non-Fiction Tv

“30 for 30” (Season 9) (Producers: Connor Schell, John Dahl, Libby Geist, Erin Leyden, Adam Neuhaus, Jenna Anthony, Gentry Kirby, Marquis Daisy, Deirdre Fenton)

“Anthony Bourdain: Parts Unknown” (Season 11, Season 12) (Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig)

“Leah Remini: Scientology and the Aftermath” (Season three) (Producers: *Eligibility Willpower Pending*)

“Queer Eye” (Season 1, Season 2) (Producers: David Collins, Michael Williams, Rob Eric, Jennifer Lane, Jordana Hochman, Mark Bracero, Rachelle Mendez)

“Wild Wild Country” (Season 1) (Producers: Mark Duplass, Jay Duplass, Josh Braun, Dan Braun, Juliana Lembi)

The Award for Excellent Producer of Reside Leisure & Speak Tv

“The Daily Show with Trevor Noah” (Season 24) (Producers: Trevor Noah, Steve Bodow, Jennifer Flanz, Jill Katz, Justin Melkmann, David Kibuuka, Zhubin Parang, Max Browning, Eric Davies, Pamela DePace, Ramin Hedayati, Elise Terrell, Dave Weblog, Adam Chodikoff, Jimmy Donn, Jeff Gussow, Kira Klang Hopf, Allison MacDonald, Ryan Middleton)

“Last Week Tonight with John Oliver” (Season 5) (Producers: *Eligibility Willpower Pending*)

“The Late Show with Stephen Colbert” (Season four) (Producers: Stephen Colbert, Chris Licht, Tom Purcell, Jon Stewart, Barry Julien, Denise Rehrig, Tanya Michnevich Bracco, Paul Dinello, Matt Lappin, Opus Moreschi, Emily Gertler, Aaron Cohen, Michael Brumm, Paige Kendig, Jake Plunkett)

“Real Time with Bill Maher” (Season 16) (Producers: Invoice Maher, Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Billy Martin, Dean E. Johnsen, Chris Kelly, Matt Wooden)

“Saturday Night Live” (Season 44) (Producers: *Eligibility Willpower Pending*)

The Award for Excellent Producer of Recreation & Competitors Tv

“The Amazing Race” (Season 30) (Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo)

“America’s Got Talent” (Season 13) (Producers: *Eligibility Willpower Pending*)

“RuPaul’s Drag Race” (Season 10) (Producers: *Eligibility Willpower Pending*)

“Top Chef” (Season 15) (Producers: Dan Cutforth, Jane Lipsitz, Casey Kriley, Tom Colicchio, Padma Lakshmi, Doneen Arquines, Tara Siener, Justin Rae Barnes, Blake Davis, Wade Sheeler, Brian Fowler, Elida Carbajal Araiza, Zoe Jackson, Patrick Schmedeman, Diana Schmedeman)

“The Voice” (Season 14, Season 15) (Producers: John de Mol, Mark Burnett, Audrey Morrissey, Stijn Bakkers, Chad Hines, Amanda Zucker, Kyra Thompson, Teddy Valenti, Carson Daly)

The Award for Excellent Brief-Type Program

“Biography: History, Herstory” (Season 1)
“Carpool Karaoke: The Series” (Season 2)
“Comedians in Cars Getting Coffee” (Season 5)
“Her America: 50 Women, 50 States” (Season 1)
“Kevin Hart: What The Fit” (Season 1)

The Award for Excellent Sports activities Program

“Being Serena” (Season 1)
“E:60” (2018)
“Hard Knocks: Training Camp with the Cleveland Browns” (Season 13)
“Real Sports with Bryant Gumbel” (Season 24)
“SportsCenter with Scott Van Pelt” (Season four)

The Award for Excellent Youngsters’s Program

“Fuller House” (Season four)
“PJ Masks” (Season 2)
“A Series of Unfortunate Events” (Season 2)
“Sesame Street” (Season 48)
“Teen Titans Go!” (Season four)

SPECIAL AWARDS

Milestone Award: Toby Emmerich
Stanley Kramer Award: Jane Fonda
Visionary Award: Kenya Barris
David O. Selznick Achievement Award in Theatrical Movement Footage: Kevin Feige
Norman Lear Achievement Award in Tv: Amy Sherman-Palladino